T – Profi

Základní škola Nové Hrady se zúčastnila soutěže T – PROFI. Soutěžní tým Jihočeského kraje tvořili studenti VOŠ, SOŠ automobilní a technické České Budějovice a žáci ZŠ Nové Hrady pod záštitou společnosti Motor Jikov Group a.s. Soutěžní družstvo naší školy sestavili žáci z 5. ročníku – Jana Kříhová, Kateřina Michaleová a Adam Strejček pod vedením Mgr. K. Kříhy. Soutěž Talenty pro firmy (T-PROFI) je zaměřena na podporu a popularizaci techniky a technických profesí u dětí a mládeže. Účastníci soutěže si otestují svoji zručnost, digitální znalosti, schopnosti komunikace mezi vrstevníky, ale i s dospělými. Cílem soutěže je zábavně představit dětem techniku jako perspektivní a zajímavý obor, podpora týmové práce a vzájemné komunikace žáků, odborníků a pedagogů, praktické využití získaných znalostí ze školy a posilování prestiže technických profesí mezi žáky a rodiči. Jednalo se o ročník soutěže, který byl již šestým v řadě a poprvé pořádán online formou. Soutěž byla realizována Jihočeskou hospodářskou komorou ve spolupráci s Jihočeskou společností pro rozvoj lidských zdrojů, o. p. s. Daný ročník nabízel opět přeshraniční spolupráci se školou z Haslachu – Technische Fachschule Haslach, a to díky financování z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika (č.p. KPF-01-200). Nad soutěží převzal záštitu hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba a primátor města České Budějovice Ing. Jiří Svoboda. Soutěž se skládala z několika přípravných fází a samotné realizace. Účastnily se jí tyto týmy: MOTOR JIKOV GROUP a.s., Loxone Electronics GmbH, Rohde & Schwarz závod Vimperk, s.r.o., E.ON Česká republika s.r.o., VISCOFAN CZ s.r.o., RENOMIA, a.s., EGE, spol. s r.o., WIFI Linz, BRISK Tábor a.s., Agrosoft Tábor, s.r.o., Kern-Liebers s.r.o., Czechitas z.s. Podmínkou složení každého soutěžního týmu byla účast minimálně jedné žákyně. Úkoly plnili sami žáci a studenti. Odborník firmy fungoval v týmu jako koordinátor a mentor. Téma soutěže znělo: „Cílová stanice VESMÍR. Již je to 60 let, co se první člověk podíval do vesmíru. Lidstvo za tuto dobu vyvinulo celou řadu nových technologií. Ne všechny zdroje na naší planetě jsou obnovitelné a musíme myslet na budoucnost. Díky vynálezům to již není nepřekonatelná překážka. Před námi jsou nové výzvy, nové možnosti a vaším posláním je jich využít.“ Úkolem týmů bylo vytvořit během měsíce května krátký animovaný film v rozsahu 3 – 5 minut, sestavit rekvizity, natočit, sestříhat a tento film ozvučit. Druhým úkolem bylo zaznamenat postup pomocí online aplikace Thinglink. Zadáním pro animovaný film bylo rozhýbat neživé objekty, vytvořit si rekvizity ze stavebnice či dostupného materiálu a vybavení, navrhnout pozadí celé scény. Povinná kritéria, která musela být splněna: v online prostředí naprogramovat mikropočítač micro:bit, výsledný program zakomponovat do videa, v online prostředí Thinglink vytvořit interaktivní obraz, ve kterém byl zaznamenáván průběh práce. Z tohoto dokumentu mělo být jasně patrné, jak celý film vznikal, jaké byly role jednotlivých členů a kdo se podílel na jaké části projektu. Vytvořený animovaný film dle kritérií bylo nutné prezentovat před odbornou porotou a ostatními soutěžními týmy.  Z animovaného filmu bylo nutné vytvořit krátký spot nebo trailer, prostřednictvím kterého bylo nutné porotu zaujmout. Dále v časovém rozmezí 5 minut úkol odprezentovat. Porota měla možnost pokládat další doplňující otázky. Projekt představil 1 žák ze ZŠ a 1 student ze střední školy. Rozhodovala odborná porota a získaný počet hlasů v online hlasování. Prvním třem nejlepším týmům předal ceny hejtman Jihočeského kraje MUDr. Martin Kuba v pátek 25. 6. 2021 od 13:00 h v Kruhovém sálu (zasedací místnost zastupitelstva).  Týmům, které obsadily 4. – 12. místo, byly ceny a diplomy předány v základních a středních školách. Tým MOTOR JIKOV GROUP a. s. se umístil spolu s dalšími 5 týmy (Agrosoft Tábor, s.r.o., E.ON Česká republika s.r.o., EGE, spol. s r.o., Loxone Electronics GmbH, WIFI Linz) na 7. – 12. místě. Vyhlašování těchto míst proběhlo podle abecedního pořadí. 6. místo obsadil VISCOFAN CZ s.r.o., 5. místo Rohde & Schwarz závod Vimperk, s.r.o., 4. místo BRISK Tábor a.s., 3. místo Czechitas z.s., 2. místo Kern-Liebers s.r.o. a 1. místo RENOMIA, a.s. Nejvyšší počet hlasů v online hlasování získal s necelými 15 000 hlasy tým Loxone Electronics GmbH.

Odkazy:

Úvodní video – T-profi 2021 – YouTube

Talenty pro firmy – Soutěž je zaměřena na podporu a popularizaci techniky a technických profesí u dětí a mládeže (t-profi.eu)