Kronika FERMATY 2007 – 2008

Advent 2007

 

Od roku 2007 se Fermata pravidelně účastní „Zpívání u vánočního stromu“. 2. prosince 2007 na I. adventní neděli zazněly vánoční písně na novohradském náměstí z úst Fermaťaček a Fermaťáků poprvé.

Několika málo vánočními písněmi, zapálením svíčky na adventním věnci a rozsvícením vánočního stromu na náměstí začne vždy příjemný adventní čas. Ať je mrazivé, větrné či deštivé počasí, tuto kouzelnou příležitost, kdy žáci v neděli rozezpívají základní školu, poté novohradské náměstí, už nelze opomenout.

 

♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪

 

První návštěva koncertu Kruhu přátel hudby v Trhových Svinech

Nejen žáci Fermaty uvítali možnost navštívit 13. února 2008 koncert Kruhu přátel hudby v Trhových Svinech. Na něm se představil soubor historických tanců Fioretto z Českého Krumlova pod vedením umělecké vedoucí Věry Hanzlíkové a vokálně instrumentální soubor dobových nástrojů Chairé Příbram s uměleckým vedoucím Josefem Krčkem. Anonymní a lidové písně české a evropské gotiky, renesance, baroka i klasicismu v podání souboru Chairé a historické tance z období renesance v dobových kostýmech v podání Fioretta žáky oslovily. Tento koncert po návratu velmi kladně hodnotili.

 

♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪

 

KPH a Soubor pražských trubačů

 

Květiny předávaly na koncertu KPH i některé naše žákyně. 11. března 2008 zavítali do kinosálu trhovosvinenského kulturního domu naši žáci na koncert Souboru pražských trubačů. Členy žesťového souboru jsou hráči České filharmonie, Pražských symfoniků, orchestru Národního divadla, fanfárového souboru Hradní stráže Praha.  S lehkou nervozitou se na pódium vydaly i žákyně, které v závěru koncertu předávaly hudebníkům květiny.

♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪

 

 

KPH s duem Instrumental Tandem

 

16. dubna 2008 se v Trhových Svinech představilo instrumentální duo ve složení Libor Janeček – kytara a Petr Zámečník – akordeon. Někteří žáci se na koncert opět vydali a obdivovali hráčské dovednosti hudebníků, zvláště při interpretaci tzv. tanga nueva.

♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪

Vystoupení sboru v rámci prezentace projektu „Školy na hranici“

 

Dne 18. června 2008 Fermata měla možnost představit se v rámci prezentace projektu „Školy na hranici“ v divadelním sále Nového zámku v Nových Hradech.

Něco málo o projektu „Školy na hranici“:

Projekt probíhal v letech 2007 – 2008. Byl realizován Základní školou Nové Hrady spolu se ZŠ a MŠ Horní Stropnice, ZŠ Benešov nad Černou a MŠ, ZŠ a Praktickou školou Trhové Sviny. Byl zaměřen na výzkum, pozorování, přírodovědné práce v terénu a získávání nových dovedností a znalostí v přírodovědných oblastech. V hodinách českého jazyka žáci nastudovali hudební pohádku situovanou k Městskému mlýnu (Veveří) s názvem „Poklad ve mlýně“. Zde účinkovali i žáci a žákyně pěveckého sboru. Patřičnou atmosféru zinscenované pohádky dodaly kulisy, které namalovali žáci ZŠ pod vedením Mgr. Z. Chrta.

        

Další fotografie zde.

 

Fermata a CD

 

V rámci tohoto projektu se Fermatě podařilo natočit CD v prostorách Zrcadlového sálu Nového zámku v Nových Hradech.

24. června 2008 vzniklo CD se 13 písněmi, které získali žáci sboru.

Fotografie zde.

♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪

 

Setkání sborů v Horní Stropnici

 

19. června 2008 se Fermata poprvé představila v nedalekém podhůří Novohradských hor. Setkání sborů v aule Základní školy v Horní Stropnici bylo velmi příjemné. Své programy předvedly DPS Sluníčko (Horní Stropnice), Fermata (Nové Hrady) a Novohradský smíšený sbor. Příjemná atmosféra, vřelé přijetí, hřejivý pocit z dobrého pěveckého výkonu, potlesk publika v zaplněné aule základní školy všechny sboristy velmi potěšil a povzbudil.

 

Odkazy:

Stropnický zpravodaj – červen 2008, číslo 171 (Pozvánka)

Stropnický zpravodaj – září 2008, číslo 174 (Ohlédnutí)

 

♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪♫♪

 

 

Novohradské Znění 2008

 

Sedm žákyní pěveckého sboru Fermata se zúčastnilo 3. ročníku hudebního festivalu Novohradské Znění, mezinárodního festivalu world music. Využily možnost zúčastnit se nácviku programu s hudebníkem Tomášem Kočkem. S moravskou tradiční muzikou se vrhly „Do tanca!“ v zámeckém parku 11. července 2008.

 

Další fotografie zde.

Go to Top